wiolonczelista Dr. Dobrochna Zubek – Życiorys

wiolonczelista Dobrochna Zubek-Zyciorys - Dobrochna Zubek

 Dobrochna Zubek ukończyła Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną  (1994 r.) i Liceum Muzyczne w Katowicach w klasie wiolonczeli profesor  Małgorzaty Ślęzak (2000r.) W latach 2000-2007 przebywała na stypendium  w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskała stopień Bachelor of Music i Master’s  of Music w wykonawstwie wiolonczelowym w Towson University (Maryland)  w klasie wiolonczeli prof. Cecylii Barczyk. W roku 2010 ukończyła studia  podyplomowe (Prix de Perfectionnement) w Conservatoire de Versailles we  Francji w klasie prof. Barbary Marcinkowskiej. 

 Doktoryzowała się w University of Toronto w wykonawstwie  wiolonczelowym (2016) będąc jednocześnie asystentką prof. Shauny Rolston.  Jej praca doktorska pod tytułem: Muzyka Meksykańska na Wiolonczelę Solo  (1962-2014) z Perspektywy Wykonawcy jest jednym z pierwszych opublikowanych dokumentów na ten temat. 

Jest laureatką konkursów i zdobywczynią nagród na licznych konkursach i festiwalach. Między innymi: I nagroda na Peggy-Friedman Gordon Music  Competition (2003), I nagroda na Sidney Liebermann Music Competition  (2004), I nagroda na Baltimore Music Club Competition (2004), II nagroda na  Alexandria Symphony Scholarship Competition (2006). Dobrochna Zubek jest  również finalistką międzynarodowego konkursu Kate Neal Kinley Scholarship  Competitions (2007). Otrzymała także stypendium YoYo-Ma (2012-2016).  

W latach 2009-2012 była członkiem Orkiestry Symfonicznej Stanu Meksyk  (Toluca) w Meksyku oraz profesorem Konserwatorium Stanu Meksyk.  Brała udział w licznych festiwalach jako solistka: Geneé International  Ballet Competition, (2019), Banff Center for Arts and Creativity (2019). 

 Dawała serie kursów mistrzowskich w Polsce, Kanadzie, USA i Chinach. Niektóre z nich były częścią Festiwalu Muzyki Nowej na Uniwersytecie Toronto  i uniwersytetach w Guyang, Chengdu i Hong-Kongu. 

 Od roku 2012 przebywa w Kanadzie, a jej koncerty z artystami różnych  dziedzin (muzyka i taniec), połączone z improwizacją cieszą się dużą  popularnością. Jak sama twierdzi: „Fascynuje mnie integracja sztuk, ponieważ  może w bardziej wyrazisty sposób przemówić do publiczności.” 

 Dobrochna Zubek ma na koncie kilka płyt, w tym jej solowa płyta Mexico  Voyage i Hymns of Heavens and Earth (Centrediscs i nominacja do nagrody  Juno 2016). Liczni kompozytorzy: Lucia Álvarez, Norbert Palej, Andrzej Zubek,  Parisa Sabet czy Gregory Newsome dedykują jej swoje utwory.

Dobrochna Zubek jest artystką koncertująca w Europie, Azji i Ameryce  Północnej. Jej repertuar obejmuje muzykę na wiolonczelę solo, muzykę  kameralną, muzykę symfoniczną i międzynarodowe projekty interdyscyplinarne. Do jej współpracy międzynarodowej zaliczają się także  koncerty na terenie polskich ambasad i konsulatów w Waszyngtonie, Ottawie,  Toronto i Paryżu. Współpracowała z artystami takimi jak: Peter Gabriel, José Carreras, Shauna Rolston czy Gioconda Barbuto. Jednym z jej ostatnich  przedsięwzięć artystycznych jest teatralny projekt This is Why We Live/Dlatego  Żyjemy – oparty o twórczość Wisławy Szymborskiej dwóch aktorów  i wiolonczela, wystawiony z sukcesem w Toronto, Krakowie i Paryżu, natomiast w bieżącym roku sztuka miała swoją premierę na nowojorskiej scenie LaMaMa  Experimental Theatre.