Życiorys

Dobrochna Zubek urodziła się w 1981 r. w Bytomiu. Ukończyła Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną (1994 r.) i Liceum Muzycznym w Katowicach w klasie wiolonczeli Małgorzaty Ślęzak (2000r.)
W latach 2000-2007 przebywała na stypendium w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskała stopień Bachelor of Music i Master’s of Music w wykonawstwie wiolonczelowym w Towson University (Maryland) w klasie wiolonczeli prof. Cecylii Barczyk. W roku 2010 ukończyła studia podyplomowe (Prix de Perfectionnement) w Konserwatoirum w Wersalu we Francji w klasie Profesor Barbary Marcinkowskiej.
Jest laureatką licznych konkursów i festiwali, niektóre z nich to:
I nagroda na Peggy-Friedman Gordon Music Competition (2003), I nagroda na Sidney Liebermann Music Competition (2004), I nagroda na Baltimore Music Club Competition (2004), II nagroda na Alexandria Symphony Scholarship Competition(2006), Dobrochna jest także finalistką międzynarodowego konkursu Kate Neal Kinley Scholarship Competitions (2007), otrzymała stypendium wiolonczelowe na festiwalu w Fontainebleau (Francja 2006) i międzynarodowym festiwalu w Dartington w klasie wiolonczeli prof. Kariny Georgian (Anglia, 2004, 2005, 2006).
Od 2009 roku byla członkiem Orkiestry Symfonicznej Stanu Meksyk (Toluca) w Meksyku oraz profesorem Konserwatoirum w stolicy Stanu Meksyku. (Toluca)
Od 2012 przebywa w Kanadzie i jej koncerty z artystami różnych dziedzin (muzyka i taniec), połączone z improwizacją cieszą się dużą popularnością w Kanadzie. (Bridge between the Arts: Movement Towards Peace)
Jak sama arystka mówi: „Fascynuje mnie integracja sztuk, ponieważ może w bardziej wyrazisty sposób przemówić do publiczności.”

Ukończyła doktorat w wykonawstwie wiolonczelowym na University of Toronto w Kanadzie i była asystentką Profesor Shauny Rolston. (2012-2016)
Jej praca doktorska pod tytułem: Muzyka Meksykańska na Wiolonczelę Solo (1962-2014) z Perspektywy Wykonawcy jest pierwszym opublikownaym dokumentem na ten temat.
Jej nagrania to m.in. dwa albumy płytowe: Mexico Voyage (solo CD) i Hymns of Heavens and Earth (Centre discs i nominacja do nagrody Juno 2016).
Dobrochna („outstanding performer”-Ludwig van Toronto) to artyskta koncertująca międzynarodowo od repertuary na wiolonczelę solo, muzyki kamerlnej, symfonicznej i projektów interdisciplinarnych (Ostatni z nich to This Is Why We Live-Dwóch aktorów i wiolonczela, Toronto, Kraków, Nowy York).
Jest także laureatką stypendium imienia YoYo-Ma, University of Toronto, Kanada (2012-2016).

Dobrochna Zubek Cellist