Życiorys

Most pomiędzy sztukami jest interdyscyplinarnym przedsięwzięciem, które mnie fascynuje. Poprzez kreatywność i improwizację, mogę stworzyć dynamiczny przekaz łączący sztuki w jedną całość.

Dr. Dobrochna Zubek ukończyła Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną (1994 r.) i Liceum Muzyczne w Katowicach w klasie wiolonczeli profesor Małgorzaty Ślęzak (2000r.) W latach 2000-2007 przebywała na stypendium w Stanach Zjednoczonych, gdzie  uzyskała stopień Bachelor of Music i Master’s of Music w wykonawstwie wiolonczelowym w Towson University (Maryland)  w klasie wiolonczeli prof. Cecylii Barczyk. W roku 2010 ukończyła studia podyplomowe w Konserwatorium w Wersalu we Francji.Jest laureatką licznych konkursów i festiwali, niektóre z nich to: I nagroda na Peggy-Friedman Gordon Music Competition (2003), I nagroda na Sidney Liebermann Music Competition (2004), I nagroda na Baltimore Music Club Competition (2004), II nagroda na Alexandria Symphony Scholarship Competition(2006), Dobrochna jest także finalistką międzynarodowego konkursu Kate Neal Kinley Scholarship Competitions (2007), otrzymała stypendium wiolonczelowe na festiwalu w Fontainebleau (Francja 2006) i międzynarodowym festiwalu  w Dartington w klasie wiolonczeli  prof. Kariny Georgian (Anglia, 2004, 2005, 2006). Od 2009 roku byla członkiem Orkiestry Symfonicznej Stanu Meksyk (Toluca) w Meksyku oraz profesorem Konserwatorium w stolicy Stanu Meksyku. (Toluca) Obecnie jest asystentką Profesor Shauny Rolston na Uniwersycie Toronto (University of  Toronto)  w Kanadzie i laureatką stypendium YoYo-Ma. Jej koncerty z artystami  różnych dziedzin (muzyka i taniec), połączone z improwizacją cieszą się dużą popularnością w Kanadzie. (Bridge between the Arts: Movement Towards Peace)  Jak sama artystka mówi:

“Fascynuje mnie integracja sztuk, ponieważ może w bardziej wyrazisty sposób przemówić do publiczności.”

W ostatnich miesiącach Dobrochna Zubek przebywała w Chinach na zaproszenie Konserwatorium w Guyiang, Konserwatorium Chengdu i Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu, prezentując utwory muzyki kanadyjskiej  i dając kursy mistrzowskie. W tym roku także nagrała swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną: “Mexico-Voyage”

Dobrochna Zubek Cellist